Starsze aktualności

 • Po dłuższym czasie strona jest zaaktualizowana i delikatnie poprawiona.

  Możecie zapoznać się również z 14. numerem priodyku "Koło Historii", który został umieszczony do wglądu tutaj wraz ze streszczeniami w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

  Na zakończenie tego newsa warto wspomnieć, że trwają już zaawansowane prace nad 15. numerem KH, które ukaże się prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Tym razem dopilnujemy aby aktualizacja strony nie była tak opóźniona!

 • Motyw śmierci i umierania - od starożytności po dzień dzisiejszy - konferencja

  Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS ma zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Studencko - Doktorancką Konferencję Naukową ,,Motyw śmierci i umierania - od starożytności po dzień dzisiejszy'', która odbędzie się w dniach 22 - 23 maja 2014 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  Formularz zgłoszeniowy możecie pobrać tutaj. Na zgłoszenia czekamy do 25 kwietnia br.

  Z wyrazami szacunku, Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS

 • "Siódma pieczęć" - projekcja filmu i dyskusja interdyscyplinarna.

  W 22 stycznia 2014 o godzinie 16.30 w sali 318 obędzie się spotkanie trzech kół naukowych: Koła Naukowego Historyków Studentów, Studenckiego Koła Naukowego Medioznawców oraz Koła Naukowego Młodych Dydaktyków. Przedmiotem spotkania będzie dyskusja interdyscyplinarna na temat filmu "Siódma Pieczęć" reżyserii Ingmara Bergmana, który jest iście teatralnym przedstawieniem życia średniowiecznego człowieka i jego reakcji na zagrożenie śmiercią oraz wiele ciekawych rytów. Film przedstawia świat widziany oczami rycerza Max'a von Sydow'a, który gra o swoje życie ze śmiercią w szachy i podczas rozgrywki wędruje przez obszar, na którym panuje epidemia czarnej śmierci obserwując zachowania ludzi na wieść o chorobie.

  Spotkanie ma na celu omówienie filmu pod aspektami wykorzystania filmu jako środek dydaktyczny, czy obraz rekonstruuje przeszłość i można go wykorzystać w pracy historyka oraz omówimy środki artystyczne.

  Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w spotkaniu.

 • Wykład dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan pt. Historyk w podróży.

  20 stycznia (poniedziałek) o godzinie 13.00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego odbędzie się wykład pt. Historyk w podróżydr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  Zapraszamy!

 • KNHS i UMCS - wspólna historia. Gala jubileuszowa.

  W dniu 19 grudnia 2013 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się uroczysta gala z okazji jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu oraz 60-lecia Koła Naukowego Historyków Studentów.

  Ideą tego wydarzenia jest uczczenie tych dwóch ważnych rocznic oraz wspomnienie jak KNHS zapisał się na przestrzeni lat w historii swojej Alma Mater i pokazanie jak obecnie owa tradycja, jednej z najstarszych organizacji studenckich na Uniwersytecie, jest kontynuowana.

  W czasie gali jubileuszowej odbędzie się projekcja filmu przedstawiającego historię Uniwersytetu i Koła. W spotkaniu uczestniczyć będą naukowcy związani z KNHS’em w minionych latach oraz obecna, młoda kadra, która podjęła się organizacji całego przedsięwzięcia. Przewidziane są wystąpienia dawnych i obecnych członków Koła oraz wydanie broszury pamiątkowej zawierającej teksty wybitnych historyków, którzy swe pierwsze kroki stawiali w naszym Kole i zdjęcia z wydarzeń organizowanych przez Koło Naukowe Historyków Studentów dla promowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wśród różnych grup społecznych.

  Dokładny harmonogram gali będzie znany wkrótce. Serdecznie zapraszamy.

 • Prelekcja "Obodryci - między pogaństwem a chrześcijaństwem"

  16 grudnia 2013 r. w sali 321 Instytutu Humanistycznego odbędzie się prelekcja Dominika Biniendy dotyczaca problematyki konfliktów wyznaniowych jakie dotykały jedno z plemion Słowian połabskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 • Prace nad 13. numerem "Koła Historii"

  W przygotowaniu jest już 13. numer periodyku naukowego "Koło Historii" zawierający teksty studentów naszego Koła. Ze streszczeniami tekstów możecie zapoznać się tutaj. Dostępne są również abstrakty w języku angielskim i niemieckim.

 • II Lubelska Jesień Historyczna

  Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS, Koło Naukowe Historii Krajów Europy Wschodniej oraz Studenckie Koło Naukowe Archiwistów ponownie mają zaszczyt zaprosić studentów i doktorantów wszystkich kierunków humanistycznych do wzięcia udziału w drugiej już edycji „Lubelskiej Jesieni Historycznej”.

  Odbywać się ona będzie 25-27 października 2013 r. w Instytucie Historii UMCS przy Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a w Lublinie.

  W tym roku obrady będą toczyć się w ramach czterech paneli: Zarządzanie dokumentacją a komputeryzacja – pytania o dziś i jutro archiwistyki, Argument historyczny w sporze ideowym, Mozaika wyznaniowa w krajach Europy Wschodniej, Czas apokalipsy. Klęski żywiołowe na przestrzeni dziejów.

Wróć do aktualnych informacji